Committees

Program committee

  • Spyros Angelopoulos, CNRS, Sorbonne Université, Paris, France
  • V. Arvind, The Institute of Mathematical Sciences (HBNI), Chennai, India
  • Sayan Bhattacharya, University of Warwick, United Kingdom
  • Laurent Bienvenu, CNRS, Université de Bordeaux, France
  • Markus Bläser, Saarland University, Saarbrücken, Germany, co-chair
  • Manuel Bodirsky, Technische Universität Dresden, Germany
  • Jop Briët, CWI, Amsterdam, Netherlands
  • Wojciech Czerwiński, University of Warsaw, Poland
  • Holger Dell, IT University of Copenhagen, Denmark
  • Faith Ellen, University of Toronto, Canada
  • Petr Golovach, Bergen University, Norway
  • John Hitchcock, University of Wyoming, USA
  • Christian Ikenmeyer, University of Liverpool, United Kingdom
  • Shunsuke Inenaga, Kyushu University, Fukuoka, Japan
  • Christian Konrad, University of Bristol, United Kingdom
  • Kasper Green Larsen, Aarhus University, Denmark
  • Ranko Lazic, University of Warwick, United Kingdom
  • Meena Mahajan, The Institute of Mathematical Sciences (HBNI), Chennai, India
  • Ulrich Meyer, Goethe Universität, Frankfurt am Main, Germany
  • Benjamin Monmege, Aix-Marseille Université, France
  • Christophe Paul, CNRS, Université de Montpellier, France, co-chair
  • Marcin Pilipczuk, University of Warsaw, Poland
  • Eva Rotenberg, Technical University of Denmark, Lingby, Denmark
  • Pierre Senellart, Ecole normale supérieure, Université PSL, France
  • Till Tantau, Universität zu Lübeck, Germany
  • Lidia Tendera, Uniwersytet Opolski, Poland
  • Corentin Travers, Université de Bordeaux, France
  • Alfredo Viola, Universidad de la República de Uruguay, Uruguay
  • Georg Zetzsche, The Max Planck Institute for Software Systems (MPI-SWS), Kaiserslautern, Germany
  • Thomas Zeume, Technische Universität Dortmund, Germany
  • Martin Ziegler, KAIST, Daejeon, Republic of Korea
  • Standa Zivny, University of Oxford, United Kingdom

Steering Committee

  • Thomas Colcombet (IRIF, CNRS, Univ. Paris 7)
  • Arnaud Durand (IMJ, Univ. Paris 7)
  • Christoph Dürr (LIP6, CNRS, Sorbonne Université, co-chair)
  • Natacha Portier (LIP, ENS Lyon)
  • Gilles Schaeffer (LIX, CNRS, Ecole Polytechnique)
  • Ioan Todinca (LIFO, Univ. Orléans)
  • Martin Dietzfelbinger (Technische Universität Ilmenau)
  • Henning Fernau (Universität Trier)
  • Dietrich Kuske (Technische Universität Ilmenau)
  • Arne Meier (Leibniz Universität Hannover)
  • Rolf Niedermeier (Technische Universität Berlin)
  • Thomas Schwentick (Technische Universität Dortmund, co-chair)

 

Organizing Committee

(Contact stacs2020 'at' sciencesconf 'dot' org)

  • Stephane Bessy (Algco team, LIRMM)
  • Marin Bougeret (Algco team, LIRMM)
  • Virginie Fèche (Communication team, LIRMM)• Daniel Gonçalves (Algco team, LIRMM)
  • Bruno Grenet (Eco team, LIRMM)
  • Emirhan Gurpinar (Escape team, LIRMM)
  • Fabien Jacques (Algco team, LIRMM)
  • Hoang La (Algco team, LIRMM)
  • Romain Lebreton (Eco team, LIRMM)
  • Mégane Miquel (Communication team, LIRMM)
  • Christophe Paul, chair (Algco team, LIRMM)
  • Alexandre Pinlou (Algco team, LIRMM)
  • Andrei Romaschenko (Escape team, LIRMM)
  • Alexander Shen (Escape team, LIRMM)
  • Ignasi Sau Valls (LIRMM, CNRS)
  • Petru Valicov (Algco team, LIRMM)
  • Ilaria Zappatore (Eco team, LIRMM)
e
Online user: 1